تبلیغات
زیر پوست شهر - شعارهایی که طنز بود

به نام خدا

زیر پوست شهر
امروز   به وبلاگ  زیر پوست شهر  خوش آمدید


¿شعارهایی که طنز بود
دوشنبه 11 تیر 1386
شعارهایی که طنز بود
دوشنبه ۰۴ دی ۱۳۸۵

 

شورای شهری یا چراغ جادو

«مجوز ساختمانی شما را تنها در یک روز صادر می کنیم.دو میلیون مستاجر تهرانی  همه شما در کمتر از سه سال خانه دار می شوید.هر جوانی که ازدواج کند به سرعت صاحب خانه می شود.»

حرف های قشنگی است ،شاید هم شعارهای قشنگی ، اما هر چه هست بریده آگهی تبلیغاتی روزنامه ها یا تبلیغ یکی از  بانک ها در تلویزیون نیست.

البته به حرف های غول چراغ جادو هم شباهت دارد.تو آرزو کن ،کاندیدای شورای آینده شهر که هست.با یک ورد همه را برآورده می کند .چرا که نکند به اتاقی چوبی در بهشت راه یافته و به زعم او هر وعده ای را می توان برآورده کرد حتی آرزوی شما را!

این ها بخشی از شعارهای تبلیغاتی است که در دوره تبلیغات انتخاباتی در گوشه و کنار شهر دیده می شد و سعی می کرد هر طور که شده شهروندان را به سوی خود جذب کند تا شاید از میان ده ها و صدها کاندیدای منتظر در رسیدن به بهشت ،برگ برنده ای باشد برای .....

گاهی هم تبلیغ از دایره وعده و وعید فراتر می رفت و سعی می کرد احساس مردم با احساس پایتخت را با خود همسو کند:«متولد ماه مهر ، من هم شما را دوست داریم.تو با منی،اگر به من رای ندهی،من.....»

شاید از دیدگاه مشاوران تبلیغاتی این کاندیداهای نواندیش این گونه گفته ها سبب شود تا برای چند لحظه ای هم که شده توجه شهروندان به پوسترهای تبلیغاتی آن ها جلب شود اما آیا واقعاً دادن این گونه شعار ها شایسته فرد یا گروهی که قرار است مدافعان حقوق شهروندان و نمایندگان 8.2 میلیون نفر شهروند پایتخت نشین باشند، هست؟

از فردی که امروز این طور شعور رای دهندگان را پایین فرض می کند و شعور جمعی را در همان دایره بسته تعداد رأیش می بیند،می توان انتظار داشت که چهار سال سردمدار دفاع از حقوق و شعور و فرهنگ شهروندی باشد.

اگرچه با دیدین این شعارهای رنگارنگ، گه گاه بر گوشه لب شهروندان خسته شهری خنده ای  نقش می بندد اما به راستی شورای شهر و کارکردش به عنوان یک نهاد مدنی به این معنا است.

دو دوره از عمر تشکیل شورای شهر می گذرد اما هنوز نه بسیاری از شهروندان و نه افرادی که مدعی ورود به این اتاق چوبی هستند با محدوده وظایف  و اختیارات  این نهاد مشورتی آشنایی ندارند.در چنین شرایطی باید تنها دعا کرد و شاید آرزو که شورای شهر سوم تهران در سایه این ناآگاهی ها سرنوشتی پیدا نکند که بتوان به آن هر ویژگی را نسبت داد،بجز شورای اسلامی شهر!

شورای شهر نه می تواند یک شبه مردم را خانه دار کند،نه بر خلاف شعارهایی که ریشه چند ساله دارد به جوان ها وام ازدواج بدهد(مصیبتی که مدیران کنونی شهر تهران را در چاه وعده های گذشته گیر انداخته) و نه با ابراز علاقه و فال بینی ماه و حتی در مواردی زیبایی چهره کاندیداها به داد شهر و شهروند و وضعیت شهرنشینی برسد.

به هر حال انتخاب ها انجام شده و باید به انتظار نتیجه نشست و دید شهروندان افرادی را که برای اداره چهار سال شهر انتخاب کرده اند آخرش چه می شوندمتولدی از زمستان،پاییز و شاید یک سوپرمن..... 

نوشته شده در دوشنبه ۰۴ دی ۱۳۸۵ و ساعت 16:53 توسط : صبا آذرپیک

نوشته شده در دوشنبه 11 تیر 1386 و ساعت 04:07 ق.ظ توسط : saba azarpeik
ویرایش شده در - و ساعت -